Informacje ogólne

W poniższych zakładkach znajdziesz informacje na temat warunków dopuszczenie, wymaganych dokumentów i opłat egzaminacyjnych.
Dopuszczenie do egzaminu

Wymagane dokumenty

Opłaty egzaminacyjne

Zakres egzaminów dla poszczególnych zawodów jest określony w standardach egzaminacyjnych: standardy (strona zewnętrzna)

Akty prawne i uchwały ZRP – strona z informacjami dot. egzaminów

Legalizacja

Świadectwa czeladnicze i dyplomy mistrzowskie wydawane przez izby rzemieślnicze mają charakter państwowych dokumentów i jeśli właściciel zamierza wprowadzić je do tzw. obrotu prawnego z zagranicą – wymagają dokonania czynności związanych z legalizacją dokumentów.

Uprawnionymi do wydania dyplomu mistrzowskiego lub świadectwa czeladniczego są wyłącznie izby rzemieślnicze. Uprawnienie to wynika z zapisu art.3 ust.3 ustawy o rzemiośle z dnia 22 marca 1989 r. – tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. 2159 – tekst ustawy dostępny na portalu ZRP – https://zrp.pl/o-nas/ustawa-o-rzemiosle.

Izby rzemieślnicze wydają świadectwa i dyplomy osobom, które złożyły stosowne egzaminy przed komisjami izb rzemieślniczych. Izby rzemieślnicze na mocy wymienionej ustawy o rzemiośle uzyskały prawo potwierdzania egzaminów kwalifikacyjnych świadectwami czeladniczymi i dyplomami mistrzowskimi oraz opatrywania ich pieczęcią z godłem Państwa. Prawnie uznane dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych na potwierdzenie ich państwowego charakteru są opatrywane okrągłą pieczęcią z godłem RP. Jest to istotna cecha dokumentu, bowiem tylko te organizacje i instytucje przeprowadzające egzaminy, mogą używać okrągłej pieczęci, które na mocy ustawy Sejmu RP uzyskały takie upoważnienie. Uprawnienie izb rzemieślniczych wynika z w/w ustawy o rzemiośle.

Wzory: świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowskiego oraz tryb ich wydawania przez izby rzemieślnicze, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminy mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Legalizacja prowadzona jest w dwóch etapach:

  1. oryginalny dokument (lub duplikat) – potwierdza Związek Rzemiosła Polskiego (stwierdza autentyczność dokumentu i prawidłowość wystawienia) na odwrocie świadectwa czeladniczego lub dyplomu mistrzowskiego (Związek Rzemiosła Polskiego, Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej – ul. Miodowa 14, 00-246 Warszawa tel/fax 022 5044 230, 5044 397, e-mail: zrp@zrp.pl);
  2. drugim etapem legalizacji jest wystawienie przez Wydział Legalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Zagranicznych załącznika pod nazwą ”Apostille” (Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wydział Legalizacji Dokumentów – Al. Szucha 23, 00-580 Warszawa, tel. (022) 523-94-63).